Patricia har blivit certifierad inom tillgänglighet!

Vår kollega Patricia har nyligen skrivit prov och fått sin certifiering som sakkunnig inom Tillgänglighet (TIL 2)! Stort grattis!

Som sakkunnig inom tillgänglighet kan Patricia säkerställa att bygglagstiftningens krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga följs och uppfylls.

För att bli certifierad har Boverket olika krav som måste uppfyllas. Bland annat är det krav på utbildning, praktisk erfarenhet och lämplighet. Det finns också krav på kompetens och kunskap om författningar. För att kontrollera detta krävs godkänt på ett teoretiskt prov.

Har du frågor om tillgänglighet? Här kan du läsa mer!

Vad lönar sig att återbruka?

Dörrar, glaspartier, undertak, köksinredning och installationer, mycket i en byggnad kan i teorin användas igen. Men allt är inte lika enkelt eller ekonomiskt att återbruka.

Läs mer

Ny foajé på Cnema

Arqly har fått uppdraget att gestalta och projektera Cnemas nya foajémiljö i Norrköping. Projektet omfattar en ny entré-, biljett- och serveringsyta där funktion, flöden och

Läs mer