Patricia har blivit certifierad inom tillgänglighet!

Vår kollega Patricia har nyligen skrivit prov och fått sin certifiering som sakkunnig inom Tillgänglighet (TIL 2)! Stort grattis!

Som sakkunnig inom tillgänglighet kan Patricia säkerställa att bygglagstiftningens krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga följs och uppfylls.

För att bli certifierad har Boverket olika krav som måste uppfyllas. Bland annat är det krav på utbildning, praktisk erfarenhet och lämplighet. Det finns också krav på kompetens och kunskap om författningar. För att kontrollera detta krävs godkänt på ett teoretiskt prov.

Har du frågor om tillgänglighet? Här kan du läsa mer!

Markanvisning i Hallsberg!

I höstas blev det klart att vårt förslag i markanvisningstävlingen för Kvarteret Berg i centrala Hallsberg vunnit och ska byggas. Vårt förslag består av 54

Läs mer

Möt våra kollegor i Dalarna

Arqly har kontor på flera orter runtom i landet, och ett av dem ligger i Borlänge. Här hittar vi Shanti Pisto-Forsberg, byggnadsingenjör med magisterexamen i

Läs mer